طراحی اپلیکیشن Ui/Ux

خیلی راحت می‌توانید با گشت و گذار در گوگل پلی یا بازار و دانلود اپلیکیشن های مختلف به اهمیت طراحی اپلیکیشن پی ببرید. شاید این موضوع را ندانید ولی درصد قابل توجهی از موفقیت یک اپلیکیشن موبایل، طراحی گرافیک اپلیکیشن مورد نظر می‌باشد. ما در وبسایت طراحی آنلاین آرش گرافیک با نرم افزار ادوبی XD که جزو بهترین نرم افزارهای طراحی ظاهر اپ می‌باشد، برای اپ شما ظاهری شگفت آور خلق می‌کنیم.

طراحی اپلیکیشن Ui و Ux

در طراحی اپلیکیشن، توجه به‌ظاهر گرافیکی و جذابیت‌های بصری اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر، یک اپلیکیشن باید محیطی کاربرپسند داشته باشد. این ویژگی به این معنا است که کاربران نباید هنگام استفاده از اپلیکیشن احساس سردرگمی کنند. آن ها باید بتوانند به‌سادگی و به‌سرعت کار با اپلیکیشن را یاد بگیرند و به‌راحتی از آن استفاده کنند. این دو ویژگی مهم، مهم‌ترین نکاتی هستند که در طراحی اپلیکیشن ui / ux رعایت می‌شوند.

طراحی ui به چه معناست؟

ui مخفف عبارت User Interface و به معنای رابط کاربری است. رابط کاربری به مواردی در یک اپلیکیشن اشاره می‌کند که واسطه‌ای میان کاربر و هدف محسوب می‌شوند. برای مثال تصور کنید که می‌خواهید پیامی را به مخاطبان خود ارائه کنید. تصاویر، متون، ماژول‌ها و اسلایدها، می‌توانند پیام شما را به کاربران اپلیکیشن برسانند. در نتیجه این عناصر، رابطی میان کاربر و اهداف شما محسوب می‌شوند.
طراحان برای طراحی ui، باید به ایجاد طرح‌های گرافیکی و اجرایی کردن آن ها در اپلیکیشن بپردازند. این فرایند به کمک گرافیست‌ها و برنامه‌نویس‌ها انجام می‌شود. در اصل طراحی سایت توسط گرافیست‌ها صورت می‌گیرد و پیاده‌سازی طرح نهایی هم بر عهده برنامه‌نویس‌ها است.

طراحی ux به چه معناست؟

ux مخفف عبارت user experience و به معنای تجربه کاربری است. طراحان ux، به چگونگی تعامل کاربر با برنامه می‌پردازند. در این نوع از طراحی توجه به نوع احساسی که کاربر نسبت به برنامه دارد اهمیت زیادی دارد. هدف یک طراح ux این است که استفاده از برنامه برای افراد بیشترین سهولت را داشته باشد. یک اپلیکیشن با طراحی ux افراد را دچار سردرگمی نمی‌کند و استفاده از آن برای کاربران چالش‌برانگیز نخواهد بود.
طراحان ux اپلیکیشن را از دید کاربران تحلیل می‌کنند و در پی این هستند که هر نوع پیچیدگی در اپلیکیشن را از بین ببرند. در نتیجه کار با برنامه برای افراد ساده‌تر می‌شود. کاربران برای استفاده از اپلیکیشن نباید نیاز به کسب مهارت خاصی داشته باشند. طراحی باید به‌گونه‌ای صورت بگیرد که تمامی آپشن‌های اپلیکیشن به‌سادگی در معرض دید افراد قرار بگیرند و به آن ها آزادی عمل بدهند.

یکی از نقاط قوت اپلیکیشن طراحی رابط کاربری قوی آن است.
طراحی اپلیکیشن امری مهم در جذب و وفاداری یک کاربر اپلیکیشن می‌باشد.

سفارش و تعرفه طراحی اپلیکیشن

سفارش طراحی اپلیکیشن خود را به آرش گرافیک بدهید و از خروجی به دست آمده شگفت زده شوید.

تفاوت طراحی تجربه کاربری Ux با طراحی رابط کاربری Ui

تفاوت بین طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری
چه تفاوتی بین تجربه کاربری و رابط کاربری وجود دارد؟

برای درک بهتر تفاوت میان این دو نوع از طراحی تصور کنید که می‌خواهید منوی یک برنامه را مشاهده کنید. این که آیکون منو در چه مکانی قرار بگیرد و نوع فهرست‌بندی آن چگونه باشد را طراحان تجربه کاربری تعیین می‌کنند. منوهای شلوغ و جزئی شما را سردرگم می‌کنند. همچنین استفاده از عناوین مبهم شما را دیرتر به بخش‌های مد نظرتان می‌رساند. این مثال‌ها از مواردی محسوب می‌شوند که موردتوجه طراحان ux هستند. این در حالی است که ظاهر آیکون منو، اندازه آن و تم فهرست‌بندی را طراحان رابط کاربری تعیین می‌کنند.
طراحان ui برای ظاهر یک اپلیکیشن و جاذبه‌های گرافیکی آن تصمیم می‌گیرند. رنگ، شکل، نوع طراحی و تم یک اپلیکیشن در طراحی ui موردتوجه قرار می‌گیرند. بررسی تناسب طراحی با اهداف و نوع اپلیکیشن هم از موارد مهمی است که باید در طراحی ui بررسی شوند.

اهمیت طراحی ui/ux در اپلیکیشن‌ها

اهمیت طراحی اپلیکیشن در چیست؟
چرا در طراحی اپلیکیشن ui/ux اهمیت دارد؟

به‌طورکلی سادگی در استفاده و زیبایی ظاهری یک اپلیکیشن به‌وسیله طراحی ui/ux امکان پذیرند. این نوع از طراحی سرعت استفاده از اپلیکیشن را برای کاربران بالا می‌برد و شرایطی را فراهم می‌کند که بتوانند تجربه بهتری در استفاده از برنامه کسب کنند. طراحی ui/ux به‌طورکلی به کاربرپسند بودن یک اپلیکیشن توجه دارد. امروزه کاربرپسند بودن یک برنامه مهم‌ترین ویژگی آن محسوب می‌شود.

ابزار های طراحی ui/ux

به طور معمول طراحان گرافیک دیجیتال طراحی ui و ux را با نرم‌افزارهای طراحی محبوبی مثل فتوشاپ، ایلوستریتور و کورل دراو انجام می‌دهند؛ اما امروزه نرم‌افزارهای تخصصی‌تری هم برای طراحی ui و ux پدیدآمده‌اند. موارد زیر مثال‌هایی از این نرم‌افزارها محسوب می‌شوند.

۱. ادوبی ایکس دی (Adobe XD)

با توجه به تجربه ای که بنده در امور طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری دارم می‌توانم به شما یقین بدهم که نرم افزار ادوبی XD که محصول شرکت بزرگ ادوبی است جزو بهترین نرم افزارها در زمینه طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری می‌باشد.

۲. نرم افزار Sketch (مک)

اسکچ به طور تخصصی برای طراحی ui و ux به کار می‌رود. قابلیت بالای زوم و اشکال برداری مناسب از ویژگی‌های کارآمد این ابزار طراحی محسوب می‌شوند.

۳. نرم افزار Marvel

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های نرم‌افزار مارول این است که تست طراحی‌های آزمایشی در آن سرعت بالایی دارد. دلیل این ویژگی این است که تغییرات اعمال شده به طور خودکار به‌روزرسانی می‌شوند و لازم نیست که شما برای آپدیت آن ها وقت زیادی صرف کنید.

۴. نرم افزار UxPin

این نرم‌افزار یک کتابخانه جامع برای طراحی تجربه کاربری است. با استفاده از این نرم‌افزار، طراحان می‌توانند المان‌ها را به‌صورت بسیار دقیق‌تری جای‌گذاری کنند. علاوه بر این، امکان تغییر در روشنایی، شفافیت و کنتراست تصاویر در این نرم‌افزار به‌خوبی فراهم شده است. کاربران ius، ویندوز و اندروید می‌توانند از نرم‌افزار unxpin استفاده کنند.

۵. نرم افزار Zeplin

زیپلن یک نرم‌افزار کاربردی تحت وب محسوب می‌شود که در سه پلتفرم مک، وب و ویندوز قابل‌استفاده است. این نرم‌افزار به شما این امکان را می‌دهد که پس از آپلود طرح به‌سرعت لیستی از مشخصات آن به دست آورید. زپلین برای اشتراک فایل‌ها، از فضای ابری استفاده می‌کند. این ویژگی سرعت بسیار خوبی به فرایند طراحی می‌دهد.

۶. نرم افزار Pop

با اپلیکیشن پاپ، می‌توانید به‌جای کامپیوتر و لپ‌تاپ از تبلت و گوشی هوشمند خود برای طراحی ui / ux استفاده کنید. البته مارول نسخه‌ای از پاپ را برای کاربران اندرویدی هم عرضه کرده است. پاپ می‌تواند طرح‌های خام و دستی شما را به هم متصل کند و شما را به ایده نهایی‌تان نزدیک کند.

نکات مهم در طراحی اپلیکیشن

برای طراحی اپلیکیشن ui / ux، بهتر است اصولی را رعایت کنید. این اصول همکار با اپلیکیشن را برای کاربران ساده‌تر می‌کنند و هم ظاهری جذاب به آن می‌دهند:

۱. ثبات را رعایت کنید.

یکی از نکات مهم در طراحی ui اپلیکیشن، ایجاد ثبات است. برنامه شما باید به‌گونه‌ای باشد که افراد برای استفاده از آن به یک قاعده کلی دست پیدا کنند. ایجاد تغییر ممکن است باعث شود که کاربران احساس سردرگمی کنند و نتوانند با سرعت مناسبی با اپلیکیشن کار کنند. به همین دلیل ارائه آپدیت‌های متعدد گاهی می‌تواند برای کاربران چالش‌هایی ایجاد کند.

۲. ورود به‌حساب شخصی را ساده طراحی کنید.

گاهی ورود به یک اپلیکیشن به‌قدری سخت است که افراد هنگام ساخت حساب شخصی یا ورود به آن دچار مشکل می‌شوند. از طرفی ممکن است بعضی از کاربران رمز عبور خود را فراموش کنند و نتوانند به طور مجدد وارد حساب کاربری خود شوند. برای جلوگیری از این اتفاق‌ها باید فرایند login به صورتی ساده طراحی شود. به‌گونه‌ای که کاربران هنگام ورود با توضیحاتی واضح و مختصر روبه‌رو شوند و برای شخصی‌سازی حساب آن ها، احراز هویت به‌صورت بیومتریک طراحی شود. به‌این‌ترتیب برای ورود کاربران نیازی به ثبت پسورد نیست و این فرایند سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

۳. طراحی سوایپ مایع را به کار ببرید.

طراحی بدون دکمه سادگی کار با اپلیکیشن‌ها را به میزان زیادی بالا برده است. استفاده از این طراحی سرعت کار با برنامه‌ها را برای کاربران افزایش می‌دهد و کاوش در نقاط مختلف صفحه را برای آن ها بسیار ساده و روان می‌کند. علاوه بر این، طراحی بدون دکمه باعث می‌شود فضای بیشتری برای ارائه محتوا در صفحه ایجاد شود. به‌این‌ترتیب طراحی ساده‌ای شکل می‌گیرد و کاربران بیشتر بر محتوای اصلی تمرکز می‌کنند.

۴. آیکون راهنما را فراموش نکنید!

یکی از بهترین راه‌ها برای طراحی ui / ux اپلیکیشن‌ها، استفاده از آیکون راهنما است. آیکون راهنما همواره باید در گوشه صفحه قابل تشخیص باشد. محتوای راهنما باید مختصر و مفید باشد. حواستان باشد که از ارائه توضیحات طولانی خودداری کنید. از جملات واضح استفاده کنید و واژه‌های مرسوم و ساده را به کار ببرید. در هر بخش اپلیکیشن آیکون راهنما را تعبیه کنید و در آن به سؤالات احتمالی کاربران پاسخ دهید.

۵. طراحی گرافیکی را جدی بگیرید.

جاذبه‌های بصری در طراحی ui / ux اپلیکیشن نقش بسیار مهمی دارند. انیمیشن‌ها و طراحی‌های سه‌بعدی برای اپلیکیشن‌ها جذابیت زیادی ایجاد می‌کنند. علاوه بر این طراحی بدون زاویه هم ظاهر بسیار زیبایی برای برنامه‌های کاربردی ایجاد می‌کند. استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هم امروزه بر جذابیت اپلیکیشن‌ها افزوده‌اند.

۶. از تم تاریک استفاده کنید.

تم تاریک صفحه فشار کمتری به چشم افراد وارد می‌کند و به آن ها این امکان را می‌دهد که در طول شب هم بتوانند به‌خوبی از گوشی هوشمند خود استفاده کنند؛ بنابراین اگر به دنبال طراحی اپلیکیشنی با محتوای نوشتاری زیاد هستید، لازم است از تم تاریک یا dark هم استفاده کنید.
فاو آیکون وبسایت طراحی آنلاین آرش گرافیک

وبسایت طراحی آنلاین آرش گرافیک با دارا بودن کادری مجرب بصورت غیرحضوری (دورکاری) آماده انجام کلیه امور طراحی گرافیک، طراحی لوگو، طراحی سایت، مدیریت پیج اینستاگرام، سئو و بهینه سازی سایت برای شما مشتری محترم می‌باشد. جهت مشاوره و سفارش طراحی یا اطلاعات تکمیلی با ما در تماس باشید:

مقالات ما

سیستم های رنگی RGB و CMYK
آرش فرشاد

سیستم های رنگی RGB و CMYK

در این مطلب می‌خواهم یک تعریف کلی از سیستم های رنگی RGB و CMYK در طراحی گرافیک برای شما مخاطبین

No more posts to show
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.