روتوش حرفه ای عکس پرتره با این ۲۰ نکته

روتوش حرفه ای عکس پرتره با این ۲۰ نکته

در این مطلب میخواهیم به مبحث روتوش حرفه ای عکس پرتره بپردازیم، با ما همراه باشید. بسیاری از عکاسان دوست دارند از عکس های مد عکس بگیرند.

اگر خواستار این هستید که عکس های استودیویی خود را مانند افراد حرفه ای مجدداً تنظیم کنید.

روتوش حرفه ای عکس پرتره با این ۲۰ نکته

رتوش عکس پرتره حرفه ای این ۲۰ نکته برای روتوش عکس حرفه ای را دنبال کنید تا پرتره های مد در فتوشاپ یا لایت روم واقعی و عالی به نظر برسند.

۱- عکس را ببرید.

عکس ها را کراپ کنید.

یکی از ابزارهای اساسی برای روتوش عکس ها
Crop Tool است. توسط این ابزار می توانید مهمترین قطعات عکس را افزایش داده و عناصر غیرضروری را از بین ببرید. ممکن است برای برش و برش دادن عکس های خود از نرم افزارهای فتوشاپ و لایت روم استفاده کنید.
 یک روتوش باید:
 • موارد نامطلوب را از پس زمینه حذف کنید.
 • به یاد داشته باشید که قطع اندامهای مدل در مفصل غیرقابل قبول است.
 • از قرار دادن سوژه در مرکز تصویر خودداری کنید.
 • در خلال روتوش چهره، فضای خالی بگذارید.
 • برش تصاویر پرتره در سطح چشم را بخوبی انجام دهید.

۲- رتوش پوست را طبیعی انجام دهید.

رتوش پوست

طبیعی جلوه دادن پوست بسیار چالش برانگیز است اما هنوز هم ممکن است. دستیابی به سطح وضوح مناسب اهمیت دارد. در صورت زیاد بودن سطح آن، مدلهای شما پوست کاملاً واضحی دارند. این بدان معنی است که تمام جزئیات جزئی پوست قابل توجه خواهد بود. صافی سطح بالا سؤالی است که اکثر عکاسان از آن می پرسند، زیرا می خواهند با وضوح بالا عالی به نظر برسد.
برخی از روتوش کاران به دنبال آموزش روتوش دست آخر هستند و برخی دیگر ترجیح می دهند ساعت ها را برای تمرین در فتوشاپ تلف نکنید. برای به دست آوردن نتایج مطلوب ممکن است از ابزار Clone و Healing استفاده کنید. اگر در مورد افراد مبتدی صحبت کنید، آنها ساده ترین راه را انتخاب می کنند، که بافت موجود را پاک می کند، و پوستی کاملاً غیرواقعی برجا میگذارد. مهم نیست که کدام راه کاربر را انتخاب کند، شروع به روتوش تصویر با کل بدن و شروع به روتوش شدن پوست فقط پس از آن بسیار مهم است.

۳- Tone پوست را تنظیم کنید.

تشخیص اینکه چه کسی روتوش عکس را ساخته است: مبتدی یا حرفه ای، چالش برانگیز نیست. کافی است به پوست با دقت نگاه کنید. برای واضح تر بودن، انجام یک عمل بالا پایان ایده آل برای فتوشاپ، دارای انتخاب رنگی شگفت انگیز از سایه های صورتی، زرد، قهوه ای و حتی بیشتر است.

۴- از روش جداسازی فرکانس استفاده کنید.

جدایی فرکانس ابزاری چشمگیر برای روتوش فوتوشاپ است. مزیت اصلی آن در توانایی کار جداگانه با رنگ ها و جزئیات روی لایه های مختلف است. بنابراین عکاسان می توانند بدون اینکه سایه ها و رنگ ها را تحت تأثیر قرار دهند، عکس ها را مجدداً مرتب کنند، زیرا در سطح دیگری بهبود می یابد. همیشه پوست را طبیعی و واقعی ادیت کنید.

۵- از قابلیت های رایگان فتوشاپ استفاده کنید.

راه راحت و سریع بعدی برای روتوش عکس در فتوشاپ، روتوش مجدد اقدامات Photoshop است. با چند کلیک می توانید یک پرتره عالی دریافت کنید. این یکی از راحت ترین و سریعترین راه ها برای روتوش عکس های پرتره در فتوشاپ است. شما می توانید تصحیح رنگ، اصلاح پوست، تغییر رنگ چشم ها، سفید شدن دندان ها و غیره را انجام دهید.

۶- تصحیح رنگ ها

تصحیح رنگ عکس ضروری ترین مرحله ویرایش عکس است که باید عکاسان و روتوش کاران انجام دهند. همه عکاسان حرفه ای با اطمینان می دانند که چگونه می توانند درجه بندی صحیح رنگ را مدیریت کنند، به عنوان مثال براندون ولفلف که با رنگ های فوق العاده عالی بازی می کند. آنها چند دقیقه برای بررسی و تنظیم پارامترهایی مانند رنگ، سایه ها، تعادل رنگ سفید، اشباع، برجسته، کنتراست و منحنی ها اختصاص می دهند. اینها مراحل مهمی است که باید انجام دهید:
 • یک مانیتور قبل از تصحیح رنگ ها باید کالیبره شود.
 • از پنل اساسی Lightroom استفاده کنید.
 • مراقب باشید و سعی کنید برای دستیابی به تصویری طبیعی ، از درجه بندی رنگ بیش از حد استفاده نکنید.
 • برای افزایش کنتراست موجود، نکات برجسته را تقویت کنید.
 • سعی کنید همه عکس ها را با همان رنگ تهیه کنید.

۷- خدمات روتوش عکس

بسیاری از عکاسان هیچ زمان برای روتوش عکس های خود، وقت ندارند و ترجیح می دهند به دنبال دست های حرفه ای پشت پرده باشند. کسانی که از اعتبار خودشان قدردانی می کنند و نمی خواهند عکس با کیفیت بدی را برای مشتری ارسال کنند، بهبود تصویر را به شرکتهای برون سپاری ویرایش عکس مانند FixThePhoto واگذار می کنند. شما می توانید تصحیح رنگ عمیق، روتوش پوست، برداشتن موهای زائد، تغییر شکل بدن، روتوش کردن پس زمینه، طراحی دیجیتال و غیره را سفارش دهید.

۸- نویز را کاهش دهید.

عکاسان حرفه ای برای ارائه عکس های با کیفیت باید دائماً ترفندهای مختلف Photoshop را مطالعه کنند. تنظیم نویز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نور کم در عکس ها ممکن است مشکلات ناخوشایندی ایجاد کند. به همین دلیل باید نکات زیر را در نظر بگیرید:
 • ISO کم به کاهش سطح نویز کمک می کند.
 • در کانال های RGB متوقف شوید و نویز را در آنجا ارزیابی کنید.
 • ابزار Surface Blur را فراموش نکنید.

۹- دندانهای سفید را سفید کنید.

سفید کردن دندان ها با فتوشاپ

تقریباً همه افراد در مورد داشتن یک لبخند حیرت انگیز حسرت می خورند. همه خوشحال می شوند که صاحب دندانهای سفید، مخصوصاً در عکس های مجلات براق باشند. حذف هرگونه زردی موجود و دستیابی به یک لبخند طبیعی در هنگام ادیت عکس ضروری است.

۱۰- لب ها را تقویت کنید.

لب ها اولین قسمت های پرتره مد هستند که توجه را به خود جلب می کنند. بسیار مهم است که مطمئن شوید که آنها درخشان به نظر می رسند. لازم است حتی اگر یک مدل آرایش عالی داشته باشد زیرا خطوط نامتقارن ممکن است یک پرتره را خراب کند. در اینجا چند مرحله مفید برای تسلط بر این ترفند روتوش تصویر وجود دارد:
 • ایجاد لایه اول و صاف کردن آن به عنوان پایه ای عالی خواهد بود.
 • برس تنظیم باعث می شود که لب ها پس از اعمال یک تنظیم گرم، به پوسته پوسته شوند.
 • اطمینان حاصل کنید که لب ها ظاهری ملایم دارند که با کاهش کنتراست و وضوح به دست می آید.
 • هرگز هنگام تمیز کردن دهان، یک قلم مو را به کار نبرید.

۱۱- تغییر رنگ چشم ها

اغلب اتفاق می افتد که یک شخص صاحب چشمی است که رنگ آن با لحن عکس مطابقت ندارد. یک حرفه ای باید تلاش کند آن را تغییر دهد تا تمام رنگ ها طبیعی به نظر برسند.

۱۲- تنظیم نور عنبیه، مردمک و سفیدی چشم

جای تعجب نیست که روتوش کاران حرفه ای مشتاقانه ظاهر چشم مدل ها را تقویت کنند. برخی از آنها ترجیح می دهند بر روی ویرایش عکس برون سپاری را تأمین کنند ، در حالی که برخی دیگر خودشان بر آن تسلط دارند. در اینجا مراحل مفیدی وجود دارد که یک عکاس باید انجام دهد:
 • فتوشاپ را باز کنید و یک لایه جدید تنظیم کنید. سپس Exposure را انتخاب کنید.
 • وارونگی ماسک یا پر کردن آن مرحله بعدی است.
 • سپس کار با عنبیه و مردمک را شروع کنید. آنها را به ترتیب با رنگ های سفید و سیاه رنگ کنید.
 • در یک حالت ترکیبی از لایه تنظیم به “Luminosity” بروید.
 • سعی کنید با افزایش قرار گرفتن در معرض نور، تضاد را به عنبیه اضافه کنید.
 • در آخر، با “Offset slider” کار کنید و سعی کنید آن را تغییر دهید.

۱۳- اضافه کردن آرایش دیجیتال

اکثر مدل ها برای یک جلسه عکس آماده می شوند، لباس های مناسب را انتخاب کرده و آرایش می کنند. با این حال، حتی آرایش های حرفه ای را می توان به راحتی توسط صاعقه و زمان خراب کرد. اما اگر به نظر نمی رسد زرق و برق دار، ناراحت نشوید. بسیاری از آموزشهای روتوش عکس Adobe Photoshop وجود دارد که نتیجه ای درخشان را میسر می سازند. با انجام مراحل بعدی آرایش و ظاهر کلی صورت را برطرف کنید:
 • هنگام تیز کردن، روی کانال قرمز تمرکز کنید، زیرا کمترین مقدار بافت پوست را دارد.
 • Radial Filter را برای تقویت عنبیه انتخاب کنید.
 • لکه های تیره زیر چشم را با کمک ابزار Patch و Clone Stamp از بین ببرید.
 • صاف کردن چین و چروک از طریق Spot Healing Brush و Clone Stamp امکان پذیر است.
 • یک Tone پوست باید روی تمام بدن یکسان باشد و با رنگ صورت مطابقت داشته باشد.

۱۴- حجم و درخشش را به مو اضافه کنید.

دقیقاً این بخش از روتوش تصویر، واقعاً چالش برانگیز است و به زمان زیادی نیاز دارد. در کل ، این روند شامل تغییر شکل مو، اضافه کردن موهای اضافی و افزایش حجم است. حرفه ای ها نباید عجله کنند، آنها باید وقت خود را اختصاص دهند تا این کار را در سطح بالایی انجام دهند و نتیجه حیرت انگیزی کسب کنند.

۱۵- تغییر رنگ مو

بعضی اوقات روتوش کاران نیاز به تغییر رنگ مو دارند. تغییر موهای عادلانه و تاریک شدن آن مشکلی ندارد. اما در صورت لزوم ایجاد رنگ منصفانه ، اوضاع متفاوت است. ساعت ها طول خواهد کشید و هنوز به معنای آن نیست که یک عکاس نتیجه مطلوب را بدست آورد. کلیه خدمات ویرایش عکس توصیه می کنند که مراقب باشید تا موها در رنگ زرد نشوند. دریافت یک سایه واقع گرایانه در اینجا یک هدف اصلی است.

۱۶- از موهای فرفری خلاص شوید.

اجتناب از این مشکل در هنگام عکسبرداری در فضای باز غیرممکن است. اسپری یا هرگونه تلاش دیگر برای رفع اوضاع ممکن است کمکی نکند. فقط تمرین و بهترین نرم افزار ویرایش عکس این مشکل را حل می کند. در کل، یک روتوش کار باید:
 • با استفاده از منوی کشویی Contrast و Feathering، لبه انتخاب را به تیز یا نرم تغییر دهید.
 • “Healing brush” اعمال کنید.
 • سعی کنید زیاده روی نکنید.

۱۷- از یک ابزار مناسب برای لباس استفاده کنید.

هرگونه دستکاری لازم مانند انعکاس، فشار دادن، کشیدن، چرخاندن یا نفخ کردن برخی از قسمتهای لباس مدل های شما باید توسط ابزار Liquidity انجام دهید. بنابراین عکاسان نباید زیاده روی کنند و به یک تصویر طبیعی دست یابند.

۱۸- چین و چروک روی لباس را بردارید.

حذف چین و چروک لباس با فتوشاپ

اجتناب از لباس های کثیف یا چروکیده روی عکس ها ضروری است. ابزار براش بهترین انتخاب برای خلاص شدن از شر لکه ها، چین و چروک ها یا چین خوردگی است.

۱۹- اشیاء مخرب را حذف کنید.

اول از همه، روتوش کاران باید وقت بیشتری را اختصاص دهند تا ببینند آیا این عکس جزئیاتی دارد که ممکن است توجه یک شخص را از شی اصلی منحرف کند. در غیر این صورت، مردم قادر نخواهند بود ایده اصلی را بدست آورند و پیامی را که یک عکاس در تلاش برای انتقال آن بود، درک کنند. به همین دلیل حذف همه اشیاء بی فایده باید انجام شود.
 • عناصر کوچک را از طریق قلم مو Spot Healing از بین ببرید.
 • تغییرات سریع را از طریق ابزار Content-Aware یا Content-Aware Move / Fill انجام دهید.
 • همه عناصر عجیب و غریب را حذف کنید.
 • در صورت لزوم به حالت قبلی برگردید. برای کنترل Windows “Control + Z” را فشار دهید.

۲۰- زمینه را تغییر دهید.

اگر با عکاسی تبلیغاتی سروکار دارید، عکس های شما باید ایده آل باشند. از بین بردن مو، لباس یا جواهرات می تواند به مدت زمان زیادی نیاز داشته باشد. به هر حال، عکاسان نباید ناراحت شوند و به یاد داشته باشند که با تمرین مستمر کارشان عالی می شود.
شما میتونید برای دیدن مطالب آموزشی بیشتر از طریق اینستاگرام و یا تلگرام ما استفاده کنید.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

اشتراک گذاری مطلب:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ما در تماس باشید

خدمات طراحی گرافیک