۷ نکته اساسی در طراحی تراکت

7 نکته اساسی در طراحی تراکت
امروزه همه ما شاهد افزایش مشاغل در حوزه های مختلف هستیم. بدین صورت که مشتریان زمان انتخاب کردن کسب و کارهای مختلف، و خرید آسان و مطمئن تر دچار شک و تردید می شوند. به همین دلیل باید برای جذب مشتریان و مخاطبان بیشتر و وفادارتر اقدام به انجام روش های تبلیغاتی مختلف کرد. خوشبختانه با گذشت زمان و رشد و پیشرفت تکنولوژی، روش های مختلفی برای تبلیغات و برند سازی وجود دارد.
عنوان‌های مقاله

برخی از روش ها قیمت کم تر و مقرون به صرفه و برخی دیگر هزینه های زیادی دارد. یکی از روش های بسیار مقرون به صرفه، استفاده از تراکت و پخش آن است. در صورتی که شما نیز به برند سازی و موفقیت کسب و کار خود اهمیت می دهید، تا انتهای مقاله ۷ نکته اساسی در طراحی تراکت همراه ما باشید تا با نکات مهم در طراحی تراکت، برند سازی و تاثیر آن روی کسب و کارتان آشنا شوید.

 

اهمیت طراحی تراکت چیست؟

همان طور که در پاراگراف بالا ذکر شد، برای تبلیغ کردن کسب و کارها و برند سازی کردن روش های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین روش های موثر و مقرون به صرفه، طراحی تراکت است. با طراحی تراکت می توانید آن را بین افرادی که در جامعه هدفتان حضور دارند، پخش کنید. برای مثال زمان برگزاری رویدادهای مهم، سمینار، پس از تمام شدن کنکور در مقاطع مختلف و… می توانید اقدام به پخش کردن تراکت بین افراد حاضر در جمع کنید.

تراکت نوعی تبلیغ فیزیکی است. به همین دلیل می توانید اطمینان حاصل کنید که مخاطب هدف و افرادی که می خواهید، آن را می بینند. نکته مهم برای افزایش تاثیر گذاری در طراحی تراکت این است که باید تراکت با اصول کاربردی در این زمینه و کاملا تخصصی طراحی شود. در واقع می توان گفت طراحی تراکت زیبا و با کیفیت تاثیر زیادی در افزایش موفقیت یک کسب و کار دارد.

بهتر است قبل از خواندن مطلب با هم چند نمونه کار طراحی تراکت ببینیم تا با سبک طراحی تراکت های مختلف آشنا شویم.

 

نکات مهم در طراحی تراکت

برای طراحی کلیه طرح های گرافیکی نکات مهمی در این زمینه وجود دارد که رعایت آن ها تاثیر زیادی در افزایش کیفیت کار نهایی طراحی دارد. تراکت ها نوعی کاغذ تبلیغاتی است که مجموعه ای از توضیحات، تصاویر، و معرفی کالاها و خدمات و… روی آن درج می شود. سایز کاغذهایی که طراحی تراکت روی آن انجام می شود، معمولا کوچک و حتی جیبی است.

به همین دلیل می توان گفت که هزینه بسیار کم تری در مقایسه با روش های دیگر تبلیغات دارد. بر همین اساس با رعایت نکات مهم در طراحی تراکت می توان یک طرح با کیفیت و موثر در تبلیغات را طراحی و ارائه کرد. مهم ترین نکات هنگام طراحی تراکت به شرح زیر است:

۱. شناخت مخاطب هدف

قدم اول و مهم برای طراحی تراکت شناخت مخاطب هدف و بررسی پرسونای مخاطب است. هر کسب و کار، شرکت یا موسسه و حتی فروشگاه های مختلف دارای مخاطبین هدف و بازار هدف متفاوتی هستند. به همین دلیل برای جلب نظر مخاطب باید مخاطبین آن کسب و کار را به خوبی بشناسید. پس از آن از رنگ ها، فونت، تصاویر و… متناسب با نظر و سلیقه مشتری و مخاطب است.

۲. استفاده و اجرای ایده های جذاب و خاص

زمانی که یک کسب و کار را راه اندازی می کنید، مطمئن باشید که همزمان با شما، و پس از شما رقبای دیگری هم مشغول تبلیغ کردن هستند. به همین دلیل برای پیشی گرفتن از مخاطبین باید از تصاویر، تیترها و نوشته هایی استفاده کنید که نشان دهنده مزیت شما در مقایسه با رقبای دیگرتان باشد.

به صورتی که مخاطب شما را به رقبایتان ترجیح دهد. استفاده از متون خاص، تصاویر منحصر به فرد، و حتی رنگ های خاص باعث می شود که مخاطب در نگاه اول متوجه شود که این تراکت مربوط به کسب و کار و برند شما است.

۳. استفاده از تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالا

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در جلب رضایت و نظر مخاطبین و مشتریان، استفاده از تصاویر با کیفیت و به ویژه تصاویر واقعی از محصولات و خدماتتان است. در واقع استفاده از تصاویری که دارای رنگ هایی با کنتراست بالا، کیفیت و رزولوشن مطلوبی هستند، از مهم ترین نکات در طراحی تراکت محسوب می شود. چون مخاطب در نگاه اول به تصاویر دقت کرده و سپس نوشته ها را می بیند.

زمان انتخاب تصویر توجه کنید که از تصاویری استفاده نمایید که در نگاه اول نشان دهنده جزئیات و ویژگی های محصولات یا خدمات باشد. در واقع تصویر باید به گونه ای باشد که مخاطب با آن ارتباط برقرار کند. سعی کنید از تصاویر واقعی محل شرکت، محل فروشگاه یا خود محصول استفاده نمایید.

۴. توجه و استفاده از فضاهای خالی

یکی از نکات مهم دیگر در طراحی تراکت این است که بررسی کنید که تراکت قرار است از چه فاصله ای دیده شود. برای مثال طراحی تراکت که قرار است روی دیوار نصب شود، با تراکتی که قرار است در دست مخاطبین قرار گیرد، متفاوت است.

بدین صورت برای طراحی تراکت نصبی روی دیوار باید از فونت بزرگ تر و تصاویر با کیفیت بالاتر استفاده کنید. به صورتی که همه اطلاعات مورد نیاز مانند شماره تماس، آدرس، آدرس ایمیل، خدمات، محصولات، مزایا و ویژگی های قابل عرض و… به طور کامل دیده شود.

۵. استفاده از رنگ و ترکیب های رنگی مناسب

برای طراحی طرح های گرافیکی مختلف، از مدهای رنگی مختلفی استفاده می شود تا کاملا متناسب با نیاز کسب و کار طراحی شود. برای مثال برای طراحی تراکت چون به عنوان یک کار چاپی محسوب می شود؛ باید از مد رنگ CMYK استفاده کنید. CMYK مخفف چهار رنگ فیروزه ای، ارغوانی، زرد و مشکی است.

چون این مد رنگ در مقایسه با مد رنگ RGB دارای رنگ و جلوه بصری بسیار بیشتری است. به همین دلیل با انتخاب مد رنگ CMYK می توان از رنگ هایی با کنتراست بالاتر، رزولوشن بیشتر برای افزایش دقت رنگ استفاده کرد.

۶. آماده کردن فایل ها

همان طور که می دانید تراکت ها به صورت چاپی روی دیوار نصب می شود یا بین مخاطبین هدف پخش می شود. به همین دلیل نوع فرمتی که پس از طراحی آن را برای چاپ کردن ذخیره می کنید، اهمیت زیادی دارد. برای ذخیره کردن فایل های چاپی توصیه می شود که آن را با فرمت TIFF و PDF ذخیره کنید. اما در صورت لزوم اگر می خواهید تصاویر را با رزولوشن بالا ذخیره و سپس چاپ کنید، می توانید فایل طراحی تراکت را با فرمت JPG ذخیره کنید.

۷. توجه به طراحی بالا به پایین

در صورتی که خودتان را جای مخاطبین بگذارید، می بینید که تراکت ها به دلیل اندازه کوچکی که دارند، از بالا به پایین خوانده می شوند. به همین دلیل زمان طراحی تراکت توجه داشته باشید که مطابق با این اصل اقدام کنید. برای مثال برای درج اطلاعات از مهم ترین اطلاعات شروع به نوشتن کنید. سپس اطلاعات کم اهمیت تر را در آن درج کنید.

همچنین برای انتخاب اندازه فونت و عناصر گرافیکی مختلف، توصیه می شود که این سلسله مراتب را برای افزایش جلب توجه مخاطبین رعایت کنید. همچنین توجه کنید که تصاویر را در قسمت یک سوم بالایی تراکت قرار دهید. برای این قسمت نیز توصیه می شود تصاویری از بهترین محصولات خود که قیمت مقرون به صرفه تری دارند، استفاده نمایید.

 

جمع بندی

یکی از روش های موثر در افزایش فروش، افزایش سرعت و بهبود روند برند سازی، استفاده از روش های تبلیغاتی مختلف است. طراحی تراکت و پخش و نصب آن یکی از بهترین روش های موثر و موفق در این زمینه محسوب می شود. با رعایت نکات مهم در این زمینه می توان یک طرح منحصر به فرد و با کیفیت بالا به منظور جلب نظر و رضایت مشتری طراحی و ارائه کرد. در این مقاله به مهم ترین نکات طراحی تراکت پرداخته شد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
مدیر سایت آرش گرافیک
سفارش طراحی لوگو حرفه ای

واسه سفارش طراحی لوگو با کیفیت بالا و قیمت مناسب با 09190436027 در تماس باش

دانلود و خرید طرح آماده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *