اهمیت لوگو در کسب و کار

چرا باید لوگو داشته باشیم؟

لوگو تصویری متشکل از فونت، رنگ و طرح هایی است که بیانگر فعالیت یک شرکت، سازمان و هرگونه کسب و کاری است. صاحبان کسب و کارهای بزرگ برای طراحی لوگو وقت و هزینه زیادی صرف می کنند. آیا می دانید چرا؟ آیا می دانید اصلا چرا باید لوگو داشته باشیم؟ اگر در ابتدای راه اندازی کسب و کار خود هستید به شما توصیه می کنیم تا در این مقاله با ما همراه باشید. در این مطلب ما درباره تاثیر لوگو در کسب وکار با شما صحبت خواهیم کرد.

اهمیت لوگو در کسب و کار

اهمیت لوگو در کسب و کار

اگر به تمام برندهای مطرح دنیا نگاه کنید متوجه می شوید که همه آن ها دارای لوگو حرفه ای هستند. یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها بر چگونگی درک مشتری از کسب و کار، لوگو است. طراحی لوگو اصلی ترین مرحله در برند سازی است. لوگوی حرفه ای می تواند به کسب و کار شما در موارد زیر کمک کند:

۱- لوگو باعث شناخت برند شما توسط مشتریان می شود.

یکی از فاکتورهای موثر در جذب اعتماد مشتری طراحی لوگو به صورت حرفه ای است. از طرف دیگر نشانه تصویری کوتاه، مختصر اما مفید از فعالیت شما در ذهن مشتری ایجاد می کند. همچنین لوگو می تواند به تمام مشتریان شما در سراسر جهان در مورد نوع فعالیت، نوع خدمات و یا محصول اطلاعاتی را ارائه دهد. در واقع می توانیم بگوییم که لوگو یک زبان بین المللی است که شما را به مشتریان در داخل و خارج از کشور معرفی می کند.

۲- لوگو هویت برند شما را تعریف می کند.

لوگو یکی از بهترین ابزارهایی است که می تواند نشان دهنده هویت برند شما باشد. هویت برند ویژگی هایی است که شما را از دیگران متمایز می کند. برخی از افراد به اشتباه هویت برند را همان برندسازی می دانند و به جای هم بکار می برند. در حالی که هویت برند مجموعه ای از ویژگی هایی است که باعث ایجاد ارتباط عاطفی بین برند و مشتریان می شود. یکی از مهم ترین المان های هویت برند، لوگو است. لوگو شما را از لحاظ بصری و پیامی در ذهن مشتری نهادینه می کند. به همین خاطر است که صاحبان کسب و کارهای بزرگ برای طراحی لوگو به دنبال طراح لوگو حرفه ای می روند.

مطلب پیشنهادی :  مشکلات متون فارسی در فتوشاپ

۳- لوگو میزان حرفه ای بودن شما را نشان می دهد.

یک لوگوی حرفه ای نشان می دهد که چقدر به کار خود اهمیت می دهید. یک لوگو که بدون صرف وقت کافی طراحی شده باشد قطعا نمی تواند اعتماد مشتریان شما را به خود جلب کند. اگر می خواهید در مبارزه با رقبای خود پیروز میدان باشید، باید به تمام جزئیات دقت کافی داشته باشید. هرگز فراموش نکنید اگر شما نتوانید مشتریان را به سمت محصولات و خدمات خود هدایت کنید، رقبای شما این کار را خواهند کرد. از طرف دیگر اولین برخورد مشتری با شما به واسطه لوگوی کسب و کار شما است. قطعا هیچ کس نمی خواهد یک تصویر درهم و خسته از خود به مشتریان نشان دهد.

۴- لوگو مشتریان هدف را جذب می کند.

یکی از مهم ترین پیش نیازهای هر کسب و کاری شناخت مشتریان هدف و جذب آن ها می باشد. در صورتی که طراحی لوگو توسط افراد متخصص و مجرب در این حوزه انجام شده باشد به خوبی می تواند توجه بازار هدف را به خود جلب کند. به عنوان مثال در صورتی که شما صاحب یک رستوران در یک شهر کوچک باشید به دلیل رقابت محدود در شهرهای کوچک باید لوگوی شما مطابق با سلیقه و فرهنگ مردم باشد تا آن ها بتوانند به شما اعتماد کنند. اما اگر کسب و کار شما برون مرزی است باید در طراحی لوگو از جدیدترین متدهای روز دنیا استفاده شود و به نیاز بازار توجه شود.

طراحی لوگو آنلاین

طراحی لوگو غیرحضوری

یکی از راه های دیزاین نشانه استفاده از لوگو سازهای آنلاین است. در حال حاضر اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که خدمات ساخت لوگو را به مشتریان خود ارائه می دهند. علاوه بر اپلیکیشن ها امکان طراحی لوگو در برخی از وب سایت ها هم برای افرادی که به دنبال طراحی لوگوی ارزان هستند فراهم شده است.

مطلب پیشنهادی :  جذب مشتری با تبلیغات موثر

البته نداشتن فونت اختصاصی، نداشتن حق نسخه برداری و کپی رایت از مهم ترین معایب طراحی لوگو با لوگوسازهای آنلاین هستند. از آن جایی که لوگوسازهای آنلاین از یکسری لوگوهای پیش ساخته شده برای طراحی لوگو استفاده می کنند که در اغلب موارد نتایج مطلوبی به دست نمی آید، بهترین راه این است که پس از ساختن لوگو با ایجاد برخی از تغییرات جزیی آن را شخصی سازی کرد. برخی از نرم افزارهای آنلاین طراحی لوگو عبارتند از: Logomakr، Canva، Logaster، Flamingtext، DesignEvo

طراحی آنلاین لوگو بیشتر به صاحبان کسب و کارهای کوچک توصیه می شود که بودجه کافی در اختیار ندارند. یکی از مهم ترین مزایای لوگوسازهای آنلاین این است که استفاده از آن ها بسیار راحت است و اغلب افراد به تنهایی می توانند برای خودشان لوگو طراحی کنند.

طراح لوگو حرفه ای

متخصص در طراحی لوگو

طراح لوگو فردی است که با نرم افزارهای گرافیکی و اصول طراحی نشانه آشنایی داشته و می تواند طراحی لوگو انجام دهد. با توجه به این که در سال های اخیر افراد زیادی به عنوان طراح لوگو مشغول به فعالیت شده اند، آنهایی می توانند در این شغل موفق شوند که مدام دانش خود را در مورد استفاده از برنامه های گرافیکی به روزرسانی کنند.

از طرف دیگر داشتن خلاقیت و ابتکار عمل در طراحی از مهم ترین ویژگی های یک طراح لوگوی حرفه ای است. از آن جایی که لوگو به عنوان نماینده محصولات و خدمات یک کسب و کار به شمار می رود، توصیه می شود که برای دیزاین نشانه به سراغ افراد متخصص و مجرب در این حوزه بروید که دارای نمونه کار و رزمه قوی هستند.

مطلب پیشنهادی :  طراح گرافیک (گرافیست) کیست؟

مدل های مختلف طراحی لوگو

سبک ها در طراحی لوگو

لوگو می تواند در سبک های مختلفی مانند کلاسیک، مدرن، مینیمال، دست ساز و… طراحی شود. اما علاوه بر این سبک ها برخی از طرح های رایج لوگو عبارتند از:

۱- طرح حروف یا مونوگرام :تعدادی از حروف نام شرکت (در اغلب موارد حروف ابتدای نام) برای لوگو انتخاب می شوند. این طرح معمولا زمانی استفاده می شود که نام شرکت طولانی است و یا تلفظ آن دشوار است.

۲- طرح نشان کلمه یا لوگوتایپ :یکی از طرح های نسبتا آسان استفاده از تایپوگرافی است. در تایپوگرافی با استفاده از اصول خط نگاری، مفاهیم و پیام کسب و کار منتقل می شود. در حال حاضر طرح نشان کلمه یکی از تکنیک های بسیار محبوب است.

۳- نشان های تصویری :یکی دیگر از روش های موثر استفاده از سمبل ها و یا نشان های تصویری است. در این روش یک تصویر مرتبط با کسب و کار انتخاب می شود و در اغلب موارد با طرح نشان کلمه ترکیب می شوند.
۴- نماد انسان و یا حیوان :استفاده از شخصیت های کارتونی و رنگانگ می توانند در هویت بخشی به برند بسیار موثر باشند. البته دیزاین این نمادها باید آگاهانه صورت بگیرد تا پیام شما به مشتریان به صورت کامل منتقل شود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره اهمیت طراحی لوگو در کسب و کارهای بزرگ و کوچک صحبت کردیم. هر چند امکان طراحی لوگو ارزان از طریق لوگوسازهای آنلاین وجود دارد اما برای داشتن یک لوگوی حرفه ای بهتر است به طراح لوگو مراجعه کرد. توجه به این نکته ضروری است که صرف هزینه برای طراحی لوگو به نوعی سرمایه گذاری در کسب و کارتان است. با ما میتوانید لوگوهای مفهومی، شیک و بروزی داشته باشید. برای دیدن جدیدترین نمونه کارها و مطالب آموزشی در باب طراحی نشانه لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وبسایت طراحی آنلاین آرش گرافیک
ارسال