آرش گرافیک
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

چند نکته مهم برای طراحی منو رستوران

چند نکته مهم برای طراحی منو رستوران
امروزه مردم بیش از پیش به ظواهر اهمیت می دهند و استفاده از طرح های جذاب و رنگ های متنوع می تواند در جلب رضایت و نظر آن ها تاثیر گذار باشد. به همین دلیل می توان گفت اهمیت دادن به طراحی منو رستوران نیز از مهم ترین عواملی است که در افزایش رضایت مشتریان تاثیر دارد.
طرح لایه باز سربرگ و کارت ویزیت میخوای؟
کافیه وارد لینک زیر بشی و PSD انواع فایل لایه باز رو با قیمت بسیار کم بخری!

چند نکته مهم برای طراحی منو رستوران

زمان راه اندازی کردن رستوران یکی از مهم ترین اقداماتی که همزمان باید انجام شود، طراحی منوی رستوران است. با توجه به افزایش اهمیت این موضوع، خوشبختانه طراحان گرافیست با تکیه بر دانش و مهارت خود، بهترین طرح های مرتبط با منوی رستوران را طراحی و ارائه می کنند.

برای طراحی منو رستوران نکات و اصول مهمی در این زمینه وجود دارد که در این مقاله به معرفی این نکات می پردازیم و با هم چند نکته مهم برای طراحی منو رستوران را شرح میدهیم.

اهمیت طراحی منو رستوران

امروزه مشتریان زمان مراجعه کردن و حضور در رستوران، علاوه بر توجه به کیفیت غذاها، به منوی آن، و نوع طراحی آن اهمیت زیادی می دهند. بنابراین باید طراحی منو رستوران باید با به کارگیری خلاقیت و ایده های جدید انجام شود. منو رستوران باید به صورتی طراحی شود که مشتری با رغبت و علاقه بتواند غذا و نوشیدنی های مورد نظرش را انتخاب کند.

بنابراین در طراحی منو رستوران لازم است که از طرح هایی با ایده های جدید، رنگ های متنوع و جذاب استفاده کنند. به صورتی که با استفاده از رنگ هایی که تاثیر در افزایش اشتهای مشتریان دارند، آن ها را برای سفارش دادن غذا ترغیب کنید. بنابراین به طور کلی می توان گفت اهمیت اصلی طراحی منو رستوران این است که به صورت مستقیم در افزایش رضایت مشتریان و جلب نظر آن ها تاثیر مثبت دارد.

اصول طراحی منو رستوران

برای طراحی کردن منو رستوران گرافیست ابتدا باید نیاز سنجی کرده و سپس متناسب با بررسی و تحقیقات بازار اقدام به طراحی طرح مورد نظر کند. در واقع منظور این است که قبل از شروع طراحی کردن ابتدا بازار هدف را بررسی کنید. برای این کار می توانید با کارفرما مشورت کنید. همچنین می توانید که منو رستوران رقبای فعال و موفق را مشاهده کنید. از جمله مهم ترین اصول طراحی منو رستوران می توان موارد زیر را معرفی کرد:

۱. توجه به تعداد صفحات منو

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی منو باید به آن توجه داشته باشید، تعداد صفحات منو است. تعیین تعداد صفحات منو به طور مستقیم به تعداد آیتم هایی که رستوران ارائه می کند، بستگی دارد. بنابراین توصیه می شود حتی اگر غذاهای زیادی را ارائه می کنید، لازم نیست که همه آن ها را با جزئیات زیاد معرفی کنید. این کار باعث می شود که مشتری زمان انتخاب غذا سردرگم شود.

۲. توجه به انتخاب سبک

برای طراحی منو نوع و سبک رستوران تاثیر زیادی در چگونگی طرح منو دارد. برای مثال رستوران ها با سبک های مختلفی نظیر سنتی و مدرن و فست فود راه اندازی می شوند. بنابراین نوع تم طراحی منو برای هر کدام از این سبک ها با یک دیگر متفاوت خواهد بود.

۳. استفاده از تصاویر با کیفیت

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در افزایش رضایت مشتریان تاثیر دارد، استفاده از تصاویر واقعی و با کیفیت در منو است. با این کار مشتریان با اعتماد بیشتری غذا سفارش می دهند. کافی است در صفحه اول منو یا در قسمت های کوچکی از آن تصاویر واقعی از بهترین غذاها را قرار دهید.

نکات مهم در طراحی منو رستوران

اصولی که در پاراگراف بالا برای طراحی منو رستوران ذکر شد، صرفا در افزایش دقت و نگاه مشتریان تاثیر گذار است. اما نکاتی که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم به طراحان گرافیست کمک می کند که یک منو با کیفیت و مشتری پسند طراحی کنند. مهم ترین نکات طراحی منو رستوران به شرح زیر است:

۱. استفاده از تایپوگرافی

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در طراحی منو رستوران به آن توجه ویژه ای داشته باشید، انتخاب نوع فونت و تایپوگرافی متناسب با نوع و سبک رستوران است. بدین صورت که اگر سبک رستوران سنتی است، از فونت هایی استفاده نمایید که با آن سبک همخوانی دارد.

مانند نستعلیق. اما در صورتی که به طراحی هایی که با نوآوری تلفیق می شوند علاقه دارید، می توانید اقدام به طراحی تایپوگرافی و فونت های هنری جدید کنید. استفاده از فونت های خاص و تایپوگرافی های جدید تاثیر زیادی در افزایش فروش رستوران دارد. برای طراحی یا انتخاب فونت توجه داشته باشید که خوانایی آن حفظ شود.

۲. استفاده از رنگ های صحیح

همان طور که می دانید و در پاراگراف های بالاتر ذکر شد، هر رستوران سبک منحصر به فرد خود را دارند. بنابراین برای این که احساس نوع سبک رستوران به مشتریان القا کنید، لازم است که از رنگ های متناسب با سبک رستوران انتخاب کنید.

در واقع انتخاب رنگ های جسورانه، شاد و جذاب باعث می شود که اشتهای مشتریان افزایش یابد. همچنین می توانید برای معرفی غذاهای گیاهی از رنگ سبز که نماد سالم بودن است، استفاده کنید. در انتخاب رنگ نیز دقت داشته باشید که از رنگ های متناسب با رنگ لوگو استفاده نمایید.

۳. دسته بندی کردن آیتم ها

یکی از کارهایی که باعث می شود مشتری زمان انتخاب غذا سردرگم شود، بلند بودن لیست و اقلام غذایی است. برای این که مشتری بتواند نوشیدنی ها، دسر، غذای اصلی، پیش غذا و… را از یک دیگر تفکیک کند، باید آیتم های مختلف را به صورت دسته بندی های جداگانه درج کنید.

سپس در قسمت پایین هر آیتم تصویر یکی از بهترین غذاها و آیتم های ذکر شده را قرار دهید. با این کار مشتری می تواند بدون صرف زمان زیاد انتخاب کند و بداند که به چیزی نیاز دارد؟

۴. انتخاب سایز مناسب

برای انتخاب سایز مناسب منو رستوران باید ابتدا تعیین کنید که چند نمونه آیتم و غذاهای مختلف سرو می کنید. اگر تعداد غذاهایی که طبخ و ارائه می کنید، زیاد است، سایز منو بهتر است که A4 باشد.

در غیر این صورت مجبور می شوید غذاهایی که کیفیت کم تری دارند، یا در اکثر مواقع آن ها را ارائه نمی کنید از منو حذف کنید. اما در صورتی که آیتم های غذا کم و متوسط است. استفاده از سایز A5 نیز کفایت می کند. بدین صورت که زمان چاپ کردن منو، همه قسمت های آن و حتی حاشیه ها کامل و یکدست در صفحه وجود خواهد داشت.

۵. توجه به اصل مثلث طلایی

همان طور که می دانید در طراحی منو برخی از طراحان گرافیست تبهر ویژه ای دارند که به آن ها مهندسین منو می گویند. مثلث طلایی نیز یک اصطلاح رایج بین مهندسین منو است. این اصل به سه قسمت اصلی در منو اشاره دارد که مشتریان در نگاه اول به آن توجه می کنند. این سه قسمت شامل موارد زیر است:

  • وسط منو: بیشتر مشتریان در نگاه اول به وسط منو نگاه می کنند. بنابراین در این قسمت مهم ترین و بهترین غذاها را قرار دهید. در این قسمت می توانید غذای مخصوص و پیشنهاد سر آشپز را نیز معرفی نمایید.
  • گوشه سمت راست منو: در گوشه بالایی سمت راست منو بهترین غذاهای اصلی که در اکثر روزها طبخ می شود را معرفی کنید.
  • گوشه سمت چپ منو: آخرین نقطه ای که نگاه مشتریان را به خود جلب می کند، گوشه بالایی سمت چپ منو است. در این قسمت نیز می توانید پیش غذاها را قرار دهید. همان طور که در قسمت های پیشین نیز ذکر شد، در قسمت پایینی هر کدام از این آیتم ها می توانید عکس اصلی غذاها را درج کنید. این کار تاثیر زیادی در افزایش اعتماد مشتریان می شود.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *