بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟ [اهمیت Cro در فروش]

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟ [اهمیت Cro در فروش]
در دنیای پر رقابت امروز همه کسب و کارها به نوعی به دنبال رشد و پیشرفت، افزایش فروش و برند سازی و… هستند. به همین دلیل اقدامات و روش های مختلفی را انجام داده و امتحان می کنند که یکی از بهترین روش های کاربردی، طراحی سایت و بهینه سازی آن است. همچنین بدیهی است که هدف هر سایت با حوزه های کاری مختلف، برند سازی، اعتماد سازی و همچنین تبدیل مشتریان بالقوه به خریدار و سپس تبدیل کردن به مشتریان وفادار است. یکی از مهم ترین مباحثی که زمان رشد و پیشرفت کسب و کارها و همچنین برند سازی مطرح می شود، بهینه سازی نرخ تبدیل است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی و تعریف کامل بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) و اهمیت آن در فروش بپردازیم.
طرح لایه باز سربرگ و کارت ویزیت میخوای؟
کافیه وارد لینک زیر بشی و PSD انواع فایل لایه باز رو با قیمت بسیار کم بخری!

تعریف بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی نرخ تبدیل به فرایندی می گویند که طی آن برای کاربر تجربه کاربری بسیار خوبی ایجاد شده و باعث افزایش رضایت او پس از وارد شدن به سایت می شوید. در واقع مجموعه اقدامات و فرایندهایی که روی سایت انجام شده و در جلب نظر و رضایت کاربر و تبدیل شدن او از کاربر به مشتری بالقوه و خریدار تاثیر دارد، بهینه سازی نرخ تبدیل است.

تعریف بهینه سازی نرخ تبدیل

نکته مهمی که در تعریف نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) مطرح می شود، این است که ارتباط مستقیمی با نرخ بازگشت سرمایه در کسب و کارهای مختلف به ویژه برای سایت های فروشگاهی یا آموزشی و خدماتی و… دارد. همچنین در تعریفی دیگر می توان گفت که منظور از نرخ تبدیل این است که با وارد شدن کاربر به سایت کاری که از او می خواهید را انجام دهد. این اقدام ممکن است برای سایت ها و کسب و کارهای مختلف، متفاوت و در بازه های زمانی مختلف متغیر باشد.

 

نحوه اندازه گیری نرخ تبدیل چگونه است؟

کسب و کارها و سایت های مختلف برای افزایش و بهینه سازی نرخ تبدیل خود روش های مختلفی را انجام می دهند. برای مثال: در یک سایت ممکن است با کلیک روی یک لینک، ثبت نام در کمپین تبلیغاتی، نصب اپلیکیشن، دریافت کد تخفیف، خرید یک محصول یا سفارش خدمات و… همان کاری که در سایت از شما درخواست شده، را انجام دهید. به این کار همان تبدیل گفته می شود.

برای اندازه گیری کردن نرخ تبدیل یک ابزار یا روش خاصی وجود ندارد و روش مورد نظر برای کسب و کارها و سایت های مختلف متفاوت خواهد بود. نکته و قدم اول که برای محاسبه و اندازه گیری نرخ تبدیل باید مد نظر داشته باشید، استفاده از منابع مختلفی است که در دسترس دارید. در واقع با بررسی و تحلیل و استفاده بهینه از این ابزار می توانید اقدامات لازم برای افزایش و بهینه سازی نرخ تبدیل را انجام دهید. با این وجود به طور کلی یکی از روش های رایج و کاربردی برای اندازه گیری نرخ تبدیل برای سایت ها به شرح زیر است:

تعداد بازدید کنندگان یک سایت یا یک صفحه خاص، تقسیم بر تعداد افرادی که کار مورد نظر شما را در سایت انجام می دهند* ۱۰۰

 

اهمیت و مزایای نرخ تبدیل در فروش چیست؟

اهمیت و مزایای نرخ تبدیل در فروش چیست؟

همان طور که می دانید برای راه اندازی و رشد و پیشرفت هر کسب و کاری اقدامات مهم و مختلفی انجام می شود که هر کدام از این اقدامات و روش ها، هزینه ها و برآوردهای مختلفی دارد. بنابراین بدیهی است که هر چه میزان هزینه ها را کاهش داده و میزان برآورده خود را افزایش دهید، برای کل کسب و کار سود بسیار قابل توجهی خواهد داشت و نشان دهنده رشد و پیشرفت آن خواهد بود. طبق تعاریف ذکر شده به طور کلی می توان گفت که اهمیت نرخ تبدیل در فروش شامل موارد مختلف زیر است:

بهبود بینش و نظر مشتری

در یک سایت فروشگاهی و برای یک کسب و کار آنلاین، هیچ چیز به اندازه پیدا کردن و جذب یک مشتری جدید، اهمیت ندارد. چون این مشتری است که در نهایت تصمیم می گیرد که از سایت شما خرید کند یا خیر؟ به همین دلیل به منظور بهینه سازی نرخ تبدیل در سایت های فروشگاهی و کسب و کارهای آنلاین اولین اقدامی که انجام می شود، بازاریابی محتوایی و تولید محتوای مرتبط و کاربردی در مورد محصولات و خدماتی است که ارائه می شود.

بنابراین زمانی که سایت اطلاعات کافی در مورد یک محصول یا خدمات در اختیار کاربر قرار دهد، احتمال تبدیل شدن کاربر به خریدار و مشتری تا حد قابل توجهی افزایش می یابد. همین اقدام در بهینه سازی نرخ تبدیل و افزایش فروش تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

بهبود و افزایش ROI

همان طور که می دانید ROI مخفف عبارت Return on investment به معنی نرخ بازگشت سرمایه است. همچنین طبق تعریف ذکر شده در مورد بهینه سازی نرخ تبدیل، یعنی بتوانید به بهترین نحو از منابعی که در اختیار دارید، استفاده کنید. با این کار، بدون این که نیاز به انجام اقدامات خاصی برای جذب کاربران و بازدید کنندگان جدید باشد، می توانید از طریق همان بازدید کنندگان ثابت و مشتریان همیشگی، میزان فروش خوبی را به خود اختصاص دهید.

چون تعدادی مشتری ثابت دارید که به خوبی شما را می شناسند و از شما خرید می کنند. بنابراین بدیهی است که با بهینه سازی CRO (Conversion rate optimization) شاهد افزایش نرخ بازگشت سرمایه نیز خواهید بود.

بهبود تجربه کاربری

برای رشد و پیشرفت کسب و کارهای آنلاین یکی از روش های دیگری که انجام می شود، طراحی سایت با رابط کاربری ویژه است. برای بهبود وضعیت سایت باید اقدامات و روش هایی را انجام دهید که باعث بهبود تجربه کاربری کاربران شده و کاربران مجذوب سایت شوند.

با بهبود تجربه کاربری، نه تنها کاربران تجربه لذت بخشی از گشت و گذار در سایت خواهند داشت، بلکه با دسترسی به گزینه ها و بخش های مختلف و همچنین مشاهده محصولات مختلف در سایت، احتمال خرید آن ها از سایت افزایش می یابد و این همان نقطه قوت و مزیت بهینه سازی CRO است.

افزایش اعتماد کاربران

برای این که کاربران ترغیب شده و به کسب و کار شما اعتماد کنند، یکی از بهترین روش ها و اقدامات تولید محتوا و بازاریابی محتوایی است. از طریق این روش، و ارائه اطلاعاتی که کاربران برای خرید یک محصول و ترغیب شدن آن ها نیاز است؛ احتمال اعتماد کردن کاربران به کسب و کار شما افزایش می یابد. از طرفی یکی از مهم ترین روش های دیگری که در سایت های معتبر و با کیفیت انجام می شود، صحبت در مورد اصل، با کیفیت و اورجینال بودن است. بنابراین بدیهی است که با انجام این روش ها، شاهد افزایش اعتماد کاربران و همچنین رشد و افزایش نرخ بهینه سازی خواهید بود.

 

جمع بندی

در پی رشد و پیشرفت کسب و کارهای مختلف بدیهی است که شاهد بهبود جایگاه آن و همچنین افزایش و بهینه سازی نرخ تبدیل خواهید بود. به همین دلیل در این مقاله به طور کامل در مورد اهمیت بهینه سازی نرخ تبدیل و تعریف کامل آن پرداخته شد. با مطالعه این مقاله ضمن به دست آوردن اطلاعات کامل در این مورد، می توانید اقدامات و روش های ضروری و لازم را برای بهبود و بهینه سازی نرخ تبدیل را انجام دهید.

لطفا از آرش گرافیک حمایت کنید:
سفارش طراحی لوگو
طراحی لوگو حرفه ای
اگر میخوای یک لوگو حرفه ای داشته باشی بهتره که از طراحای متخصص آرش گرافیک کمک بگیری.
فروشگاه فایل گرافیکی
تبلیغات بنری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *