دستگاه بازیافت پلاستیک چیست؟ [بررسی کامل]

دستگاه بازیافت پلاستیک چیست؟
قصد داریم در مورد دستگاه بازیافت پلاستیک بدانیم و بفهمیم که کاربرد آن در صنعت بازیافت پلاستیک چیست و به چه دردی میخورد، با آرش گرافیک همراه باشید.
طرح لایه باز سربرگ و کارت ویزیت میخوای؟
کافیه وارد لینک زیر بشی و PSD انواع فایل لایه باز رو با قیمت بسیار کم بخری!

همه ما روزانه از حجم و تعداد زیادی پلاستیک برای خرید محصولات مختلف یا فروش آن ها استفاده می کنیم. در واقع افزایش استفاده و کاربرد زیاد پلاستیک و مواد پلاستیکی مختلف به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. به همین دلیل در طی سال های اخیر بازیافت پلاستیک در ایران و سراسر جهان مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است.

به صورتی که به بازیافت پلاستیک و پلاستیک های بازیافت شده، طلای کثیف نیز گفته می شود. برای بازیافت کردن پلاستیک لازم است که از دستگاه بازیافت پلاستیک استفاده شود. به همین منظور در این مقاله به نقل از وبسایت firoozansanaat.com قصد داریم به بررسی و معرفی کامل این دستگاه و مزایا و کاربردهای مختلف آن بپردازیم.

تعریف دستگاه بازیافت پلاستیک

تعریف دستگاه بازیافت پلاستیک

برای استفاده مجدد از انواع وسایل و محصولات پلاستیکی که با نام ضایعات پلاستیکی هم شناخته می شود، از دستگاه بازیافت پلاستیک استفاده می گردد. عملکرد دستگاه بازیافت پلاستیک بدین صورت است که با مجهز شدن به یک موتور قوی، قابلیت بازیافت کردن حجم زیادی از مواد پلاستیکی و قابل بازیافت را دارد. تجهیزات به کار رفته برای ساخت دستگاه بازیافت بسیار با کیفیت و با دوام است. به همین دلیل می توان سالیان متوالی و به صورت مداوم از دستگاه بازیافت پلاستیک برای بازیافت نمودن مواد پلاستیکی مختلف استفاده کرد.

 

انواع دستگاه های بازیافت پلاستیک

با توجه به این که امروزه صنعت بازیافت یکی از کاربردی ترین صنایع در سراسر دنیا و از جمله در ایران محسوب می شود، انواع دستگاه های بازیافت پلاستیک با ویژگی ها و مشخصات مختلف تولید می گردد. انواع دستگاه های بازیافت پلاستیک شامل موارد مختلف زیر است:

دستگاه تسمه نقاله

یکی از کاربردی ترین انواع دستگاه های بازیافت که وظیفه انتقال و جدا کردن مواد بازیافتی مختلف را بر عهده دارد، دستگاه تسمه نقاله است. این دستگاه در انواع مختلفی از جمله دستگاه تسمه نقاله متحرک، بالکن دار و ثابت تولید و عرضه می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه تسمه نقاله این است که مواد پلاستیکی را به سرعت برای تولید شدن به محصولات پلاستیکی به دستگاه دیگر انتقال می دهد. به همین دلیل استفاده از آن تاثیر زیادی در افزایش سرعت بازیافت پلاستیک ها دارد. همچنین با استفاده از این دستگاه می توانید امکانات بیشتری از جمله استفاده از مگنت را در خط تولید فراهم نمایید.

دستگاه خردکن ضایعات پت

دستگاه خرد کن ضایعات پت با نام دستگاه آسیاب پت هم شناخته می شود. از این دستگاه می توان برای خرد کردن ضایعات پت از جمله بطری آب معدنی، نوشابه، دلستر و… به ابعاد و سایز کوچک تر استفاده کرد. هدف اصلی برای استفاده از این دستگاه کوچک تر کردن انواع مواد پلاستیکی و تولید سریع تر مواد پلاستیکی جدید است.

دستگاه شستشوی ضایعات پلاستیک

پس از این که با استفاده از دستگاه خردکن ضایعات پت، مواد پلاستیکی به قطعات کوچک تر تقسیم شد؛ باید آن ها را شستشو داد. کار شستشوی ضایعات با استفاده از دستگاه شستشوی ضایعات پلاستیک صورت می گیرد. با این کار ضایعات خرد شده توسط پلیمر و تکه های آلوده PET وارد خط شستشو شده و با استفاده از واشر مخصوص کلیه آلودگی ها از جمله مواد اضافه جزئی، مایعات، کاغذها و… از پلیمرهای بازیافتی جدا می شود.

دستگاه گرانول ساز

پس از شستشوی ضایعات پلاستیکی، با استفاده از دستگاه گرانول ساز یا دستگاه اکسترودر می توان مواد بازیافتی را گرانول کرد. با استفاده از این دستگاه پس از انتخاب نوع مواد بازیافتی، به صورت تک مرحله ای و دو مرحله ای روند گرانول کردن انجام می شود. از دستگاه گرانول ساز می توان برای تولید انواع گرانول از جمله پلی اتیلن فیلم، پلی اتیلن لوله، پلی اتیلن بادی، پی وی سی، ای بی اس و… استفاده کرد.

دستگاه کندر بازیافت پلاستیک

با استفاده از دستگاه کندر پلاستیک، پلاستیک های خرد شده برای تولید بهینه تر و بهتر، سنگین و گرم می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه این است که قابلیت خرد و آسیاب کردن پلاستیک های LDPE را دارد.

دستگاه تزریق و قالب گیری پلاستیک

پس از گرم و سنگین شدن پلاستیک های خرد شده، با استفاده از دستگاه تزریق و قالب گیری، پلاستیک های ذوب شده به شکل های مختلف و مورد نظر قالب گیری شده و تولید می گردد.

مزایای استفاده از دستگاه بازیافت پلاستیک چیست؟

مزایای استفاده از دستگاه بازیافت پلاستیک چیست؟

امروزه حجم زیادی از مواد و محصولات پلاستیکی در صنایع مختلف مورد استفاده می گیرد. همچنین در برخی موارد حجم زیادی از این مواد در طبیعت رها می شوند که عواقب زیادی به دلیل آسیب رسیدن به محیط زیست به همراه دارد. به همین دلیل یکی از بهترین گزینه ها و روش های پیش رو استفاده از دستگاه بازیافت پلاستیک است که مزایای مختلف و زیادی دارد. مهم ترین مزایای استفاده از دستگاه بازیافت پلاستیک شامل موارد مختلف زیر است:

  • کاهش دفن یا سوزاندن حجم زیادی از مواد پلاستیکی
  • کاهش و صرفه جویی در مصرف انرژی برای بازیافت پلاستیک های قبلی به جای پلاستیک های جدید
  • ایجاد اشتغال برای افراد فعال در صنعت بازیافت و برای سایر مشاغل مرتبط با این صنعت
  • کاهش هزینه های لازم برای بازیافت پلاستیک در مقایسه با تولید پلاستیک های نو و جدید
  • کاهش آلودگی محیط زیست
  • کاهش تولید آلاینده های محیطی

 

قیمت دستگاه بازیافت پلاستیک

همان طور که در پاراگراف های بالاتر به صورت مفصل توضیح داده شد، امروزه دستگاه های بازیافت با عملکرد و کاربردهای مختلفی تولید می شود. از طرفی هر کدام از دستگاه های ذکر شده با میزان ظرفیت مختلف و همچنین با متریال های مختلفی تولید و عرضه می شوند. به همین دلیل می توان گفت که قیمت دستگاه بازیافت با توجه به نوع دستگاه، میزان ظرفیت دستگاه، کیفیت متریال و تجهیزات ساخته شده و… متفاوت و متغیر خواهد بود.

 

نکات مهم برای خرید دستگاه بازیافت پلاستیک

نکات مهم برای خرید دستگاه بازیافت پلاستیک

با توجه به این که امروزه انواع دستگاه های بازیافت پلاستیک با قابلیت ها و کاربردهای مختلف تولید می شود؛ برای خرید بهترین دستگاه بازیافت باید به نکات زیر دقت داشته باشید:

نوع ضایعات پلاستیک

همان طور که می دانید امروزه امکان بازیافت کردن مواد پلاستیکی و قابل بازیافت مختلف از جمله پلاستیک، فلزات و آهن آلات، و… با میزان سختی و نرمی های مختلف وجود دارد. بنابراین برای بازیافت کردن هر کدام از مواد ذکر شده باید از دستگاه بازیافت خاصی با سیستم تغذیه و کاربرد مورد نظر استفاده کنید.

میزان ظرفیت تولید

با توجه به میزان و حجم ضایعاتی که قصد بازیافت کردن و تولید مجدد آن ها را دارید، باید دستگاهی با ظرفیت مناسب انتخاب کنید. چون دستگاه های مختلف با میزان ظرفیت های متفاوت و با ظرفیت ۱۰ کیلوگرم تا چند تن تولید می شوند.

فناوری و تجهیزات دستگاه

هر چه دستگاه بازیافت پلاستیک با فناوری های جدید و تجهیزات با کیفیت ساخته شده باشد، بدیهی است که علاوه بر راندمان بالا و کارکرد سریع، طول عمر بالاتر و بیشتری هم خواهد داشت. همچنین فناوری و تجهیزات به کار رفته برای تولید دستگاه، تاثیر زیادی در میزان کیفیت کارکرد آن نیز دارد. بنابراین توجه داشته باشید و بررسی کنید که دستگاه دارای سیستم  های کنترل دقیق، فیلتراسیون و گردش آب، سیستم  های خنک کننده و عایق بندی مناسب باشد.

جمع بندی

یکی از مهم ترین اقداماتی که امروزه برای جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست انجام می شود، بازیافت کردن ضایعات پلاستیکی است. به همین دلیل سال هاست برای انجام این کار از دستگاه های بازیافت پلاستیک با کاربردها و ویژگی های مختلف استفاده می شود. در این مقاله نیز به طور کامل به معرفی کاربردها، مزایا و انواع دستگاه های بازیافت پلاستیک و ویژگی های مختلف هر کدام پرداخته شد.

لطفا از آرش گرافیک حمایت کنید:
سفارش طراحی لوگو
طراحی لوگو حرفه ای
اگر میخوای یک لوگو حرفه ای داشته باشی بهتره که از طراحای متخصص آرش گرافیک کمک بگیری.
فروشگاه فایل گرافیکی
تبلیغات بنری

یک پاسخ

  1. البته با استفاده از دستگاه بازیافت پلاستیک بیشتر ضایعات پلیمری مجددا به چرخه برمیگردد و در صنایع دیگر به کار میرود و این خودش عالی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *