مهارت نرم چیست و چه کاربردی برای افراد دارد؟

مهارت نرم چیست و چه کاربردی برای افراد دارد؟
یکی از مهم ترین مواردی که زمان استخدام شدن در ارگان های دولتی یا خصوصی مطرح می شود، بررسی و توجه به مهارت های نرم است. این موضوع زمانی که قصد راه اندازی کردن یک کسب و کار جدید را هم دارید، اهمیت دو چندانی پیدا می کند. چون در هر صورت باید مهارت های نرم را یاد بگیرید و از این طریق به رشد خود و کسب و کارتان کمک کنید. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل تر و پاسخ به سوال مهارت نرم چیست؟ و بررسی مهم ترین انواع مهارت های نرم بپردازیم.
طرح لایه باز سربرگ و کارت ویزیت میخوای؟
کافیه وارد لینک زیر بشی و PSD انواع فایل لایه باز رو با قیمت بسیار کم بخری!

یکی از مهم ترین مواردی که زمان استخدام شدن در ارگان های دولتی یا خصوصی مطرح می شود، بررسی و توجه به مهارت های نرم است. این موضوع زمانی که قصد راه اندازی کردن یک کسب و کار جدید را هم دارید، اهمیت دو چندانی پیدا می کند. چون در هر صورت باید مهارت های نرم را یاد بگیرید و از این طریق به رشد خود و کسب و کارتان کمک کنید. به همین دلیل در این مقاله از مجله اینترنتی آرش گرافیک، قصد داریم به بررسی کامل تر و پاسخ به سوال مهارت نرم چیست؟ و بررسی مهم ترین انواع مهارت های نرم بپردازیم.

مهارت نرم چیست؟

مهارت های نرم (soft skill) به مهارت های غیر فنی می گویند که تاثیر مستقیم و مهمی روی چگونگی عملکرد و کار شما دارد. در واقع می توان گفت که مهارت نرم روی نحوه تعامل یک کارمند با سایر همکاران دیگر و همچنین نحوه حل مسائل و روش مدیریت کسب و کار تاثیر مستقیم دارد. همچنین در تعریفی دقیق تر می توان گفت که مهارت نرم به نحوه کار و مدیریت یک کسب و کار مربوط می شود.

مهارت نرم چیست؟

بدین صورت که می توان گفت مهارت نرم شامل ویژگی های شخصیتی و توانایی های ارتباطی لازم برای موفقیت در یک کسب و کار، مهارت های بین فردی و ارتباطی، مهارت های شنیداری، مدیریت زمان و همدلی با دیگران است. به همین دلیل است که مدیران کسب و کار بررسی می کنند تا زمان استخدام نیروهای جدید، افراد متقاضی مهارت های نرم داشته باشند. چون طبق بررسی های انجام شده، این افراد موفق تر هستند و حتی به رشد یک کسب و کار هم کمک می کنند.

مهارت های نرم مختلف مناسب برای افراد:

همان طور که در پاراگراف بالا هم ذکر شد، توجه و اهمیت به مهارت های نرم جزو مهم ترین موارد زمان استخدام نیروهای جدید محسوب می شود. با این وجود کارفرمایان زمان استخدام نیروهای جدید به صوت مستقیم در مورد مهارت های نرم از افراد متقاضی سوال نمی پرسند. بلکه زمان استخدام یک موضوع یا چالش را مطرح کرده و از این افراد می پرسند که در یک موقعیت مشابه، شما چه عملکرد یا عکس العملی خواهید داشت یا چه کاری انجام می دهید؟

به طور کلی می توان گفت که طبق بررسی های انجام شده، انواع مهارت های نرم شامل موارد مختلف زیر است:

 • توانایی حل مسئله
 • مهارت در نحوه برقراری ارتباط موثر با همکاران دیگر
 • مدیریت فردی
 • داشتن انگیزه کافی برای یادگیری یا تعامل و ارتباط با دیگران
 • سازگاری (انعطاف پذیری بالا)
 • داشتن روحیه خوب برای کار گروهی
 • توانایی مدیریت زمان
 • تطبیق پذیری بالا داشتن
 • توانایی رهبری
 • درست کاری در فرایندهای کاری مختلف
 • اعتماد سازی و توانایی جلب نظر و رضایت رئیس یا سایر همکاران دیگر
 • انتقاد پذیر بودن

 

اهمیت مهارت های نرم چیست؟

یادگیری و توجه و تمرکز روی مهارت های نرم صرفا برای زمان استخدام شدن اهمیت ندارد. بلکه برای حفظ جایگاه شغلی خود باید مجموعه ای از مهارت های نرم را یاد بگیرید و از این مهارت ها در جلسات کاری مختلف استفاده کنید. چون یک منشی، یک پزشک، داروساز، کارمند یا حتی رئیس یک مجموعه باید با استفاده از مهارت های نرم به رشد یک کسب و کار کمک کرده و به موفقیت مورد نظر برسد.

 

علاوه بر این، یکی از مهم ترین مواردی که باعث افزایش اهمیت یادگیری و تمرکز روی مهارت های نرم می شود، این است که این افراد سازگاری بیشتری با محیط داشته و به خوبی می توانند با جمعی از افراد با روحیات و نیازهای مختلف کار کرده و ارتباط برقرار کنند. این مهارت برای افرادی که در محیط های کاری با تعداد ارباب رجوع زیاد سر و کار دارند، اهمیت بیشتری دارد. چون کارمندان و افراد فعال در این شغل به صورت مستقیم با افراد مختلف و مشتریان سر و کار دارند و متقاعد کردن یا راضی نگه داشتن آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

معرفی انواع مهارت های نرم با ذکر مثال

معرفی انواع مهارت های نرم

برخی از مهارت های نرم شامل ویژگی های ذاتی و شخصیتی یک فرد بوده که ممکن است فرد در طی دوران زندگی خود یا به صورت ژنتیکی آن ها را کسب کرده باشد. همچنین برخی از افراد مهارت های نرم را از طریق شرکت در کلاس ها، مطالعه یا برخورد با افراد موفق یاد می گیرند و در خود تقویت می کنند. از جمله مهارت های نرم اصلی و مهم و نحوه موثر بودن آن ها زمان استخدام کردن می توان به موارد مختلف زیر اشاره کرد:

۱. توانایی برقراری ارتباط

یکی از مهم ترین مهارت های نرم که می تواند نشان دهنده موفقیت یک فرد در محیط کاری باشد، می توان به نحوه و میزان توانایی فرد برای برقراری ارتباط اشاره کرد. توانایی برقراری ارتباط شامل نحوه صحبت کردن، متقاعد کردن مشتریان برای خرید، یا توانایی حل مسئله در شرایط و موقعیت های مختلف است. برای مثال فردی که با مهارت های نرم به خوبی آشنا باشد، می تواند به بهترین نحو در مورد ایده ها، عقاید و روش های حل مسئله و… در محیط کارش صحبت کند.

۲. توانایی حل مسئله

در هر نوع شغل یا کسب و کاری بدیهی است که در طول کار، کارمندان یا مدیر مجموعه با مسائل و شرایط اضطراری مختلفی روبرو و مواجه می شود. به همین دلیل کارفرمایان نیز به دنبال افرادی می گردند که توانایی حل مسئله، ارائه راه حل و پیگیری های لازم برای رفع مشکلات و موارد مهم و اضطراری را داشته باشند. برای مثال افرادی که در شرایط خاص لازم باشد که یک مهارت خاص را یاد بگیرند، به ماموریت بروند و سریعا برای یادگیری اقدام می کنند، شانس بیشتری برای استخدام شدن یا ادامه همکاری با آن مجموعه را خواهند داشت.

۳. خلاقیت

یکی دیگر از مهم ترین مهارت های نرم که هم برای رشد یک کسب و کار و همچنین بهبود و ارتقا جایگاه شغلی فرد موثر است، خلاقیت داشتن می باشد. چون کارمندان و کارفرمایان خلاق توانایی و مهارت بیشتری برای انجام وظایف خود، بهبود فرایندها و مسائل و حتی کشف راه حل های مختلف و ارائه راه حل های سریع و هیجان انگیز دارند. از جمله مهارت های مربوط به خلاقیت می توان یادگیری از دیگران، توانایی نوآوری و صحبت کردن در مورد ایده ها، پذیرفتن و انجام ریسک های مختلف و… را نام برد.

۴. اخلاق کاری

منظور از اخلاق کاری توانایی و قابلیت انجام کار با کیفیت مناسب و همچنین در زمان مشخص شده و بر اساس برنامه است. علاوه بر این، اخلاق کاری خوب داشتن کمک می کند تا به بهترین نحو با کارفرما یا سایر همکاران دیگر خود ارتباط موثر و مفید برقرار کنید. حتی در صورتی که در ابتدای کار و استخدام شدن هستید، کارفرمایان ترجیح می دهند با افرادی همکاری خود را ادامه دهند که مشتاق یادگیری مهارت های جدید و مختلف هستند. از جمله مهارت های مربوط به اخلاق کاری می توان توجه به جزئیات، داشتن پشتکار و دقت عمل بالا، توانایی مدیریت زمان، درست کار بودن و… را مثال زد.

۵. توانایی تطبیق پذیری

یکی از مهم ترین مواردی که زمان شروع همکاری یا راه اندازی کردن یک کسب و کار اهمیت زیادی دارد، سازگار بودن و توانایی تطبیق پذیری است. چرا که در طول روند کاری ممکن است با مشتریان مختلف، فرایندهای جدید، یا نیاز به استفاده از تجهیزات و ابزار جدید و… روبرو شوید. به همین دلیل باید فرد توانایی تطبیق پذیری با شرایط مختلف را داشته باشد و به بهترین نحو آن را مدیریت کند.

جمع بندی

یکی از مهم ترین مواردی که زمان استخدام شدن و همچنین راه اندازی کسب و کارهای جدید و استارت اپی اهمیت زیادی دارد، یادگیری و اهمیت دادن به مهارت های نرم است. به همین منظور در این مقاله به منظور آشنایی بیشتر با این موضوع، به تعریف مهارت نرم و بررسی مهم ترین مهارت های نرم پرداخته شد. با مطالعه این مقاله ضمن آشنایی با تعریف این موضوع، می توانید برای یادگیری مهارت های ذکر شده و تقویت آن ها اقدامات لازم را انجام دهید.

لطفا از آرش گرافیک حمایت کنید:
سفارش طراحی لوگو
طراحی لوگو حرفه ای
اگر میخوای یک لوگو حرفه ای داشته باشی بهتره که از طراحای متخصص آرش گرافیک کمک بگیری.
فروشگاه فایل گرافیکی
تبلیغات بنری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *