9 تن از مشهور ترین طراحان گرافیک ایرانی را بشناسید!

مشهورترین گرافیک دیزاینر های ایرانی
به عنوان یک طراح گرافیک یا علاقه مند به هنر و گرافیک باید چهره های مشهور طراحان گرافیک ایرانی را بشناسید و از سبک آنها در کارهای خود الگوبرداری کرده و الهام بگیرید. در این مقاله قصد دارم مشهورترین و معروف ترین طراحان گرافیک ایرانی را نام برده و بیوگرافی هر یک را توضیح دهم.
عنوان‌های مقاله

با آرش گرافیک در این مطلب همراه باشید تا بهترین طراحان گرافیکی ایران را بشناسیم. الگو قرار دادن بهترین‌ها در هر زمینه‌ای می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های سازنده و پیشرفت‌های اعجاب‌انگیز باشد. دنیای طراحی گرافیک هم به عنوان تلفیقی از هنر و دانش، چهره‌های سرشناس زیادی را به خود دیده است؛

افرادی که توانسته اند، مرزهای زمینه فعالیت خود را گسترده‌تر کنند و پیام دانش و هنرشان تا سال‌ها بعد از مرگشان هم در گوش جهان طنین‌انداز است. در این گفتار جمعی از معروف ترین طراحان گرافیک ایرانی را معرفی خواهیم کرد طراحانی که بی‌شک اثرات ماندگارشان را تا به حال بارها مشاهده کرده اید.

حال شاید از خود بپرسید که طراحی گرافیک اصلا چیست و چه تعریفی دارد؟ بهتر است قبل از خواندن ادامه مطلب سری به مقاله ” طراح گرافیک کیست و چه وظایفی دارد ” بزنید و بعد از خواندن مقاله فوق ادامه این مطلب را بخوانید.

 

معرفی معروف ترین و مشهورترین طراحان گرافیک ایرانی

آشنایی با هنرمندان معروف و خالقان اثرات برجسته در زمینه طراحی گرافیک برای علاقه‌مندان به این رشته می‌تواند به عنوان یک نقطه عطف در جهت‌گیری هنری و سبک‌سازی شخصی مطرح شود و سمت‌وسوی خاصی به دیدگاه و سبک هنری آنان بدهد. در ادامه لیستی از مشهور ترین گرافیست‌ های ایرانی و اثر آن ماندگار آن‌ها را مرور می‌کنیم.

1. استاد مرحوم مرتضی ممیز

مرحوم استاد مرتضی ممیز
مرحوم استاد مرتضی ممیز

استاد مرتضی ممیز که به پدر گرافیک ایران مشهور است، یکی از بنیان‌گذاران علم گرافیک ایران و مشهورترین طراح گرافیک کشور است. استاد ممیز افتخارات بزرگی مانند دریافت جایزه طراحی از جشنواره طراح ژوونیز فرانسه، دریافت جایزه بهترین طراح نشانه در سال ۸۰، طراح برگزیده پوسترهای سینمایی فیلم فجر و… را در کارنامه خود دارد.

استاد مرتضی ممیز صدها طراحی گرافیک ماندگار برای کتاب‌ها و نشریات مختلف را انجام داده است. این گرافیست بزرگ ایرانی در دوره فعالیت هنری‌اش بیش از ده‌ها نمایشگاه اختصاصی در تهران و آلمان و چندین نمایشگاه گروهی در کشورهای اروپایی بر پا کرد. از جمله آثار معروف گرافیکی استاد ممیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • طراحی لوگو شرکت خودروسازی سایپا
 • طراحی نشانه برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • طراحی لوگوهای ماندگاری چون لوگو سازمان ملی استاندارد و آتش‌نشانی
 • طراحی صحنه و لباس فیلم‌های معروف ستارخان و طبیعت بی‌جان
 • طراحی پوستر فیلم‌های کمال‌الملک، ستارخان، ای ایران و…

2. مصطفی اوجی

معرفی مصطفی اوجی
معرفی مصطفی اوجی

مصطفی اوجی خوشنویس و طراح گرافیک صاحب‌نام ایرانی یکی از تحصیل‌کرده‌های گرافیک ایران و دارنده کارشناسی گرافیک از دانشگاه تهران و هم‌چنین دانش آموخته کالج صنعتی هنرهای لندن است. مصطفی اوجی در طول چند دهه فعالیت خود در رشته طراحی گرافیک آثار ماندگاری را خلق کرده است.

چاپ اثرات وی به عنوان پوستر برگزیده در کتاب‌های ModernPublicity و Poster Graphics و هم‌چنین عضویت در باشگاه طراحان گرافیک نیویورک از افتخارات این گرافیست معروف ایرانی است. برخی از آثار گرافیکی برجسته مصطفی اوجی شامل موارد زیر هستند.

 • طراحی لوگو دانشگاه پیام نور
 • طراحی لوگو برند مواد غذایی یک و یک
 • طراحی لوگو دانشگاه صنعتی مالک اشتر و دانشگاه مازندران

3. قباد شیوا

قباد شیوا
قباد شیوا

قباد شیوا هم از برجسته‌ترین طراحان گرافیک ایرانی و عضو هیئت مؤسس نخستین انجمن گرافیک ایران است. قباد شیوا اولین گرافیستی است که خط نستعلیق ایرانی را به عنوان یک المان گرافیکی در طراحی پوستر و نشانه مورد استفاده قرار داد. شیوا مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه پرات شهر نیویورک است.

قباد شیوا سابقه همکاری و طراحی پوستر برای انتشارات معروفی چون نگین، تلاش و سروش را در کارنامه خود دارد. آثار منتخب زیادی از قباد شیوا در نشریات و کتاب‌های بین‌المللی به چاپ رسیده است. برخی از برجسته‌ترین آثار این طراح گرافیک بزرگ عبارت‌اند از:

 • طراحی گرافیکی پوستر فلسطین
 • طراحی نشان برج میلاد و برند زمزم
 • طراحی گرافیک پوستر بزرگداشت سعدی
 • طراحی نشانه برای نشریات گردشگران و سروش

4. آیدین آغداشلو

معرفی آیدین آغداشلو
معرفی آیدین آغداشلو

آیدین آغداشلو دارنده نشان هنر و ادب شوالیه فرانسه، نویسنده، منتقد فیلم و یکی از مشهورترین طراحان گرافیک ایرانی است. آغداشلو در طراحی گرافیکی پیرو سبک ریزه‌کاری و استادکاری است و در طراحی آثار هنری خود از سبک سالوادور دالی گرافیست معروف اسپانیایی الهام گرفته است. تصویرگری کتاب‌های درسی از جمله برجسته‌ترین طراحی‌های ماندگار آیدین آغداشلو است. برخی از آثار گرافیکی مشهور این گرافیست صاحب‌نام شامل موارد زیر هستند.

 • طراحی پوستر فیلم هبوط
 • طراحی پوستر فیلم حاجی واشنگتن
 • طراحی پوستر فیلم کفش‌های میرزا نوروز

5. ابراهیم حقیقی

معرفی ابراهیم حقیقی
معرفی ابراهیم حقیقی

ابراهیم حقیقی مدیر هنری، عکاس و یکی از نام‌آشنا‌ترین طراحان گرافیک ایرانی است. وی عضو انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک، انجمن تصویرگران کتاب کودک، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و نیز انجمن فیلم‌سازان مستند ایران است. ابراهیم حقیقی در دانشکده هنر و زیبایی دانشگاه تهران تحصیل کرده است و از اثرات برجسته او می‌توان به طراحی سیمرغ جشنواره فیلم فجر اشاره کرد.

تاکنون ابراهیم حقیقی برای سریال، فیلم‌ها و نمایش‌های مختلف طراحی صحنه و ساخت تیتراژ انجام داده است. این هنرمند هم‌چنین طراح کتاب و مجلات گوناگونی بوده است. بعضی از اثرات گرافیکی ماندگار ابراهیم حقیقی به شرح زیر هستند.

 • طراح تیتراژ فیلم ای ایران
 • طراحی پوستر نمایش راهبه‌ها
 • طراحی گرافیکی جلد کتاب الف
 • طراحی لوگوی ماهنامه سینمایی فیلم

6. مسعود نجابتی

معرفی مسعود نجابتی
معرفی مسعود نجابتی

مسعود نجابتی مدیر هنری، خوشنویس و طراح گرافیک معاصر ایرانی است. نجابتی عضو انجمن خوشنویسان ایران، طراح گرافیک و مسئول واحد انتشارات دفتر روابط عمومی متروی تهران و مدرس برجسته گرافیک و تایپوگرافی است. مسعود نجابتی مدیریت هنری و طراحی گرافیک پروژه‌های فرهنگی بسیاری از سوی سازمان‌ها و مراکز دولتی و خصوصی را در کارنامه خود دارد. از افتخارات این هنرمند می‌توان به دریافت دیپلم افتخار اولین جشنواره خوشنویسی جهان اسلام و دریافت لوح تقدیر نمایشگاه کتابت بسم‌الله اشاره کرد.

هم‌چنین مسعود نجابتی عضو هیئت انتخاب و داور چندین نمایشگاه و دوسالانه ملی بوده و نیز دبیری علمی و هنری چند همایش را بر عهده داشته است. این گرافیست معروف کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌های متعددی را درباره طراحی گرافیک و تایپوگرافی برگزار کرده ‌است. برخی از اثرات گرافیکی مسعود نجابتی عبارت‌اند از:

 • طراحی لوگوی باغ کتاب تهران
 • طراحی لوگو مسجد مقدس جمکران
 • طراحی لوگو جشنواره هنرهای آسمانی

7. سید محمد احصایی

سید محمد احصایی
سید محمد احصایی

سید محمد احصایی یکی از برترین‌های لیست طراحان گرافیک ایرانی است که در زمینه گرافیک، خوشنویسی و نقاشی فعالیت دارد. محمد احصایی هم مانند بسیاری از گرافیست‌های ایرانی دیگر، از دانشکده هنرهای زیبا تهران فارغ‌التحصیل شده است. وی برخلاف دیگر هنرمندان نقاشی‌خط که آثارشان اغلب بر استفاده از حروف استوار است، به خلق آثاری دست زده است که محوریت آن‌ها کلمه است و در آثار اخیرش مفهوم انتقال پیام از طریق کلمه برخلاف مجموعه‌های دیگر به چشم می‌خورد.

سید محمد احصایی از سال ۵۴ شروع به خلق آثاری کرد که عمدتاً با کلمه «الله» یا آیه «لا اله الا الله» شکل می‌گیرند، مجموعه اثرات او که به نام کارهای الله معروف است از فعالیت‌های برجسته این هنرمند در زمینه طراحی گرافیک به شمار می‌آید. محمد احصایی هم‌چنین موفق به دریافت نشان درجه یکم هنر از دست رئیس جمهور شده است. برخی از آثار گرافیکی برجسته این هنرمند به شرح زیر هستند.

 • طراحی لوگو بنیاد نهج‌البلاغه
 • طراحی لوگو فرهنگسرای نیاوران
 • طراحی لوگو سازمان میراث فرهنگی
 • طراحی لوگو بنیاد نشر کتاب‌های درسی

8. پریسا تشکری

معرفی پریسا تشکری
معرفی پریسا تشکری

پریسا تشکری یکی از برترین طراحان گرافیک ایران در زمینه پوسترهای فرهنگی و عضو رسمی انجمن طراحان گرافیک ایران است. پریسا تشکری در دوسالانه بولیوی که یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی آمریکای جنوبی است، موفق به دریافت جایزه بهترین گرافیست در زمینه پوسترهای فرهنگی شد. تشکری در سال ۱۳۹۴ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران مدرک دکترای افتخاری کسب کرد.

وی تاکنون به عنوان طراح گرافیست، مدیر هنری و نمایشگاه گردان با مراکز مهمی مانند موزه هنرهای معاصر تهران، سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران، خانه هنرمندان ایران سابقه همکاری داشته است.دریافت دیپلم افتخار از سه سالانه بین‌المللی پوستر  Block 4thخارکف، اوکراین و جایزه بخش گرافیک از نمایشگاه بازیافت ایران، از دیگر افتخارات این هنرمند گرافیست است. برخی از فعالیت‌های هنری برجسته پریسا تشکری عبارت‌اند از:

 • طراحی لوگو برند مانا
 • طراحی لوگو برند مک کافی
 • مدیریت هنری شرکت‌های سه آ و داروک

9. رضا عابدینی

معرفی رضا عابدینی
معرفی رضا عابدینی

رضا عابدینی یکی از طراحان معروف گرافیک ایرانی و مدیر هنری معاصر ایران است. رضا عابدینی اولین طراح ایرانی است که نام او در کتاب تاریخ طراحی گرافیک مگز ثبت شده ‌است. وی فارغ‌التحصیل رشته طراحی گرافیک از هنرستان هنرهای تجسمی پسران تهران است و لیسانس نقاشی خود را از دانشگاه هنر تهران دریافت کرده است. عابدینی فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد، او مؤسس سبک تایپوگرافی است و تاکنون چندین جایزه بین‌المللی را برای آثار ارزنده‌اش دریافت کرده ‌است.

از افتخارات او می‌توان به دریافت جایزه نقره، انتخاب به عنوان هنرمند برگزیده دومین دوسالانه بین‌المللی طراحی پوستر کره در سال ۱۳۸2، دریافت جایزه اول اولین دوسالانه بین‌المللی طراحی پوستر جهان اسلام ایران ۱۳۸۲، کسب جایزه اصلی پرنس کلاوس هلند ۱۳۸۵، جایزه اول و مدال طلای هشتمین دوسالانه بین‌المللی طراحی پوستر مکزیک ۱۳۸۲و… اشاره کرد. برخی از آثار برجسته این گرافیست بزرگ و صاحب‌نام ایرانی شامل موارد زیر هستند.

 • طراحی لوگو برنامه روایت فتح
 • طراحی خط مجموعه هشتادونه اثر
 • طراحی پوسترهای یازدهمین جشنواره فجر

سخن پایانی

در این گفتار لیستی از چندین گرافیست مشهور ایرانی و آثار آن‌ها را در اختیار شما قرار دادیم. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که لیست فوق تنها شماری از هنرمندان برجسته گرافیکی ایران را پوشش داده است و ایران به عنوان سرزمینی که مهد هنر و خلاقیت است، طراحان گرافیک برجسته‌ی دیگری را نیز تربیت کرده است که نام و آثار آن‌ها در این مقاله نیامده است. شایان توجه است تمامی هنرمندان فوق‌الذکر آثار ماندگار و تأثیرگذاری را خلق کرده اند که الگو قرار دادن آن‌‌ها می‌تواند مولد آثار برجسته و ماندگار دیگری از سوی هنرجویان و طراحان گرافیک نیمه ماهر کنونی باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter

4 پاسخ

 1. سلام و درود. ممنون بابت سایت بینظیر آرش گرافیک بابت محتواهایی که دقیق منتشر میکنه. روح استاد مرتضی ممیز شاد باشه انشالله اصلا رودست نداره…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

واتساپ آرش گرافیک
ارسال پیام